Çengelli İğnenin Mucidi: Walter Hunt

Bu Yazıyı Paylaşın:

Walter Hunt, birçok buluşa imza atıp o buluşları başkalarına aktaranlardan biri. Çoğumuzun kullandığı ve çoğumuza göre çok basit olan çengelli iğne de bir Walter Hunt buluşu olarak tarihe geçmiş durumda.

Aslında bundan iki bin yıl önce Romalılar yaylı bir çeşit çengelli iğne kullanmışlardır. Ama sonra bu unutulmuştur. Yeniçağ’da 1842-1849 yıllarında çengelli iğne yeniden icat edilmiştir.

Walter Hunt zeki ve üretken bir mucittir. Hep çok çalışmış, çok üretmiştir.

Haftada 15 dolara çalışan bir adam. Aynı zamanda borcu olan bir kişi. Borcunu ödeyemiyor; çünkü kazandığı ancak geçimini sağlamaya yetiyor.

Çaresizlikten Doğan Buluş

Teknik ressamlar da alacaklılar arasındaydı. Ama ressamlar Hunt’ın kafası çalışan bir adam olduğunu bilirlerdi. Bu nedenle ressamlar borçların ödenmesi için O’na başka bir yol gösterdiler.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Kurulan İşin Başarıya Gitmesi İçin Olmazsa Olmaz 8 Şey

Bir gün Walter Hunt’ın eline bir tel parçası verdilerve O’na o tel parçasıyla birşeyler bulacak olursa borcunu sileceklerini hatta üstüne de ödül olarak 400 dolar vereceklerini söylediler. Walter Hunt için o para çok iyi paraydı. Başarılı olmak için O’na verilen süre çok kısa olsa da başarmaya ihtiyacı vardı. Bu durum, O’nun ateşlenme noktasıydı ve bu kıvılcım harekete geçmesini sağladı. Üç saat boyunca hedefine kilitlendi. Yapmak istediği bir şey vardı ve onu yapmalıydı. İhtiyacını karşılamak için başka seçeneği de yoktu. İşte bu zor durum ve arzu başarıyı getirdi. Çengelli iğneyi işte bu zor zamanda buldu.

Walter Hunt’ın bulduğu çengelli iğneyi gören ressamlar hayretler içinde kalmıştı. Walter Hunt’a verdikleri sözü tuttular, O’nun borcunu sildiler ve ödül olarak da 400 doları verdiler. Walter Hunt da istediğini almış olmanın mutluluğuyla evine döndü.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'in En Zengin Kadını: Chen Lihua

Adsız Kahraman

Walter Hunt, vizyonu dar bir adamdı. Buluşunun patentini alması gerektiğini belki hesaplayamadı, belki de buluşunu önemsemedi. Patenti ressamlara verince, buluşundan elde ettiği tek gelir ödül olarak verilen 400 dolar olarak kalakaldı.

Dolmakalem, mürekkep hokkası, tırnak makası, dikiş makinası gibi birçok buluşu olan Hunt, hiçbir buluşuna patent almamıştır.

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.