[sg_popup id=5]

Bir Yaşındaki Bebeğimle Duyusal İlişkilerim

Aliexpress TR
Share Button

Artık ayağa kalkıp sıralayan, adım atmaya çalışan bir bebekle daha aktif duyusal ilişkiye girebilirim.

Görme

Görme duyusu için, değişik yerlerden ona bakıyorum. Beni gözleriyle aramasını ve bulmasını sağlıyorum. Buna minik bir saklambaç oyunu da denilebilir. Koltuğun altındaki oyuncağını görmesini sağlıyorum. Tekerlekli bir arabanın, bir oyuncağın veya hareketli bir nesnenin hareketlerini beraber takip ediyoruz. Çok uzakları farketmesi biraz daha zor. Daha yakını daha kolay görüp izleyebiliyor.

Dokunma

Elleri, ellerini kullanması süper. Hani 6-7 aylıkken kendi elleri ve ayaklarını seyrederdi ya hayran hayran. Şimdi eline değişik nesneler vererek onu çeşitli noktalardan tutmasını, elinde çevirmesini, parmaklarıyla küçük hareketler yapmasını teşvik edecek şekilde onunla oynuyorum. Şekilleri farklı (yuvarlak, düz, köşeli),  cinsleri farklı (sert, yumuşak), dokuları farklı (yünlü, pamuklu) eşyalarla oynuyoruz. Çok keyifli.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Doğum Çantası Nasıl Hazırlanır?

Duyma

Bu arada duyma organı olan kulakları da oyunumuza dahil ediyoruz. Ben sürekli konuşuyorum. O da sürekli dinliyor. Beni dinlerken bir kutunun içine oyuncaklarını veya herhangi başka nesneleri doldurup boşaltmayı çok seviyor. Söküp takmayı, üst üste dizmeyi ve devirmeyi.

Koklama

Kokuları da oyunumuza almak gerektiğini düşünüyorum. Bunu nasıl yapabilirim?Bir yerde okumuştum. Kokusu belirgin olan bazı nesneleri ona göstermeliyim. Portakal kabuğu mesela. Soğan veya sarmısak da olabilir.

Joybuy.com
Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin Kültürü İle Türk Kültürü Arasındaki Benzerlikler

Küçük plastik kutuları açıp kapamayı öğretmeliyim önce. Ondan sonra da onların içine kokulu maddeler koyabilirim. Kutuların kapaklarını her açtığında mimik ve jestlerimle onun kokuları tanımasını sağlayabilirim. Böyle düşünüyorum.

“Bak,turuncu portakal yumuşak kırmızı topun yanına gitti. Eğil bak. Masanın altındaki çıngırdağın yanında. ” Bütün duyu organlarını çalıştıracak bir cümle.

Tatma

Tabi tatma duyusu mama yerken devreye giriyor. Şekerli, tatlı, tuzlu tatları farketmesini sağlamaya çalışıyorum. Ama bu konuda kendimi yeterli görmemekle beraber onunla yeni oyunlar bulma konusunda, onun beni yönlendirdiğini görmek de beni çok eğlendiriyor.

DX.com INT
Share Button

Aliexpress TR

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.