Bebek Maması Hakkında Genel Bilgiler

Bu Yazıyı Paylaşın:

“Bebek maması” diye bir deyim var. İyice ezilmiş yiyeceklere “mama gibi olmuş” da deriz. Bebeğin sütten mamaya geçmesi pek kolay olmaz. Hatta zordur.

Altıncı Ay Dönüm Noktası

Altıncı aydan itibaren minik değişikliklerle başlayan mama süreci sabır isteyen uzunca bir süreçtir.

Bebek mamaya alışmak istemez. Anne sütü hem kolay, hem sıcak, hem de her an hazır. Emrinde. Daha ne istesin ki!

Doktorun önerisine göre bir kaşıkla başlayan ek gıdalar bebeğe alıştıra alıştıra verilmelidir. Bebek takip edilmeli. Yeni yiyeceğin alerji yapıp yapmadığı kontrol edildikten sonra diğerine geçilmelidir.

1 çay kaşığı elma suyuyla başlayan ek gıda faslı, yavaşça mamaya dönüşür.

Yeterli süt varsa, hazır mamaya geçmek yerine evde taze hazırlanan mama her zaman bir adım önde. Eskiye göre şimdi pek çok şey değişti. Mesela bal, pekmez bir yaşına kadar yok. Şeker ve tuz da yok. Bebek maması doğal gıdalarla hazırlanır. İyice ezilerek, pütürsüz kıvama getirilen mamayı kaşıkla yedirmek, bebeğin kaşığa alışmasını sağlayacaktır. Hem de yavaş yavaş çiğneme refleksini geliştirir.

Blendır kullanmayı pek tavsiye etmiyor doktorlar. “İyice ezilsin, öyle verilsin.” diyorlar. Çorbalar hem doyurucu olur, hem de kolay ezildiği için daha kolay mama kıvamına gelir. Mamayı bebeğe yetecek kadar minik kaplarda vermek gerekir. Onun midesi daha çok küçük. Fazla hazırlayıp hem bebeği zorlamayın, hem de israf etmeyin. Annesinin istediği kadar değil, kendi ihtiyacı kadar yesin.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çocuk Merkezli Montessori Eğitimi Nedir? Nasıldır?

Bebek mamasının olmazsa olmazı yoğurt. Mümkünse evde yapılsa, ve küçük cam bardaklara mayalansa daha iyi. Anne sütüne en yakın sütün keçi sütü olduğu tespit edilmiş artık. Keçi sütü ile yoğurt yaparak iki kaşıkla başlarsınız. Sindirimi kolay, doğal. Bilinçli besleyeceğiz bebeğimizi. Bebeğin bağırsak florası henüz gelişmediği için verdiklerimiz onun sindirim sistemini geliştirecek nitelikte olmalı.

9. Aydan İtibaren Çoğu Yemek Bebek Maması Olabilir

Bebek maması 9. aydan sonra artık her yemek için söylenebilir. Tuzsuz olarak yemeklerini yaparsınız. Küçük hanım veya küçük beyin yiyeceği miktarı ayırırsınız. Gerisine tuzu eklersiniz.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Bebek Bakımı Hakkında Neler Bilinmelidir?

Bebeğin hangi aylarda neler yiyebileceğini gösteren çizelgeleri takip etmek yararlı olacaktır. Mesela patlıcan, mantar, kestane gibi yiyecekler iki yaşına kadar yasak.

Unla veya pirinç unuyla yapılan muhallebi modası artık geçti. Bebek bisküvisini de şekerli olduğu için kullanmıyoruz. Daha sonra az bir miktar verilebilir. Şekerli yiyecekler çocuğu doyurmaz. Kısa sürede acıkır, vücut şeker üretmeye başlamaz. Çünkü şekerli besinler vücuda girmektedir. Bu da bebek için iyi değil.

Bebek mamayı reddeder. Doğaldır. Siz yedirirken tükürür, ağzındakini çıkarır, ağlar, bağırır, mama tabağını devirir. Üstü, başı, ortalık batar. Bu durum bebeği etkilemez. Anneye iş çıkardığını da bilmez. Haydi bakalım annesi. Temizle ortalığı.

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.