Bebeğin Banyosu Nasıl Yapılır?

Bu Yazıyı Paylaşın:
Aliexpress TR

Bebeğin banyosu çok zaman alır ama çok keyiflidir. Bir hazırlık , bir hazırlık. Sonuç, rahat bir bebek. Bebek rahatlayınca anne de rahatlayacaktır.

Bebeğin banyosunu üç bölümde inceleyelim.Hazırlık, banyo ve banyo sonrası.

İlk önce, bebek banyo yapmaya alıştırılmalıdır. Bebek banyodan hoşlanmalıdır. Bunun için çaba harcamak gerek. Havanın soğuk olması, bebeğin keyfinin biraz kırık olması bile bebeğin banyodan uzak kalmasına sebep olmamalıdır. Mümkünse her gün banyosu yapılmalı. Kış mevsiminde iki günde bir olabilir ama süre daha fazla uzamamalı. Çünkü banyo bebeğin gözeneklerinin açılmasını sağlar. Oksijen alımını kolaylaştırır. Vücudunun havalanmasını ve bebeğin rahatlamasını sağlar. Bunun için banyo, terapi yerine geçer ve bebeği rahatlatır. Rahatlayan bebek güzelce uyur ve huzursuz olmaz.

Bebeği Banyoya Hazırlamak

Bebek banyosunda ilk bölüm: Hazırlık bölümü. Bu iş epey vaktinizi alır. Acele etmeyin, sakin ve telaşsız olun. Önceden havalandırılmış olan bebeğin odasını 24-26 derece ısıtın. Oda 30 derece ısıtılırsa bebek de annesi de çok sıcaktan etkilenir, bunalır.

Bebeğin yıkanacağı küveti, sıcak-soğuk suyu, maşrapayı yere serdiğiniz pamuklu bir örtünün üzerine yerleştirin. (Muşamba örtü sermeyin)Küvetin içine bir havlu serin.

Bebeğin kıyafetlerini, bezini, havlusunu hazır edin. Havlusunun içine bir tülbent yerleştirin. Bebeği önce tülbente sonra havluya sararsınız. Tülbent yumuşak olduğu için, özellikle yeni doğan bebeklerin cildine daha uygun olur.

Booking.com

Bebek şampuanı, bebek sabunu, bebek lifi elinizin altında bulunsun. Aramayın. Bebeğin başında konak denilen kabuklanmalar olur. Banyoya başlamadan yarım saat önce bebeğin saçlarını bebek yağı ile güzelce yağlayın. Hatta kollarını ve bacaklarını da biraz yağlayabilirsiniz.

Banyoya başlamadan bebeğin altını temizleyin. Üstünden çıkanları ayrı bir yere koyun. Hangisiydi demeyesiniz diye. Bebeğin banyo suyunu ılıştırın. Dirseğinizi suyun içine batırarak suyun sıcaklığını kontrol edin. Bu, pratik ve güzel bir yöntemdir. Banyo suyu daha sıcak olmamalı.

Banyo Aşaması

Bebek banyosunda ikinci bölüm :Banyo yapma. En kısa bölüm burası. Artık odadan dışarı çıkamazsınız. Odanın ısısı değişmemeli. Giriş çikış olmayacak. Bunun için sıcak ve soğuk su yanınızda yeteri kadar bulunmalı. Bebeğin banyosu en kısa zamanda bitmeli. Uzarsa bebek üşütebilir.

En iyisi bebeğin banyosunun iki kişi tarafından yapılmasıdır. Özellikle yeni doğan bebek. Biri bebeği sıkıca kavrar, çevirir. Diğeri yıkar.

Bebeğin cildini oğuşturmaya gerek yok. Cildi çok hassas. Zaten onun vücudu kirli değil ki. Çabukça önce vücudunu sabunlayın. Bebeği çevirin. Sırtını sabunlayın. En son bebek yüzüstü durumdayken başını şampuanlayın. Elinizi alnına siper yapın ve ılık suyu öyle dökün. Gözlerini korumuş olursunuz. Yıkayan da bebeği tutan da çevik ve dikkatli olmalı. Korkmayın, rahat olun. Dünyanın en keyifli, en heyecanlı işini yapıyorsunuz. Bir veya iki kez başını yıkamak yeterli. Bebeği durulayın. Bebeğin banyosu beş dakikadan daha uzun sürmemeli.

Banyodan Sonra Bebeği Giydirme

Bebek banyosunun üçüncü bölümü :Giydirme. Bebeği önceden hazırladığınız tülbent+havlunun üzerine yatırın. Önce tülbentle sonra havluyla yumuşak yumuşak kurulayın. Ama çok çabuk olmalısınız. Vücut ısısı degişmesin diye. Önce bezini bağlayın. Yoksa banyoyu tekrarlamak zorunda kalabilirsiniz. Bezden sonra badisi , kıyafeti ,çorabı hemen giydirilecek. Giydirmeden önce vücuduna losyon sürebilirsiniz ama bu iş giydirmeyi geciktiriyor. Bebeği üşütmeyelim. Minik bebek yeleğini de giydirin ,sıcaklığı korumalısınız.

Firsat.me TR

Yıkanan bebeğin burnunu temizleme vakti geldi. Burun aspiratörünü kullanın. Bununla burnunu temizleyin. O ufacık bebeğin burnu bu kadar dolu muymuş diye şaşıracaksınız. Bu işlem onu biraz ağlatır. Birkaç saniyelik bir iştir bu.

Yumuşak bebek fırçasıyla (tarakla değil)saçlarını ileri- geri fırçalayın. Konaklar dökülecektir. Dökülmediyse zorlamayın. Tırnağınızı sürmeyin. Bu işlemi yaptığınız sürece konak oluşmayacaktır.

Bir tülbentle kulaklarını silebilirsiniz. Kulak çubuğu kullanmayın.

Penye beresini takın. Penye battaniyeye sarın. Kucağınıza alıp bir koklayın. Dünyanın en güzel kokusunu, sizin bebeğinizin kokusunu içinize çekin. Bebeği emzirin. Gazını çıkarıp yatırın. Zaten uyumuş olacaktır. Çok yoruldu çok.

Odaya bir bakın, darmadağınık olduğunu göreceksiniz. Artık kapıyı açabilirsiniz. Getirdiğiniz araç gereçlerin hepsini yerlerine yerleştirmek, odayı toparlamak zamanınızı alacaktır. Ama olsun, bebek yıkandı ve rahatladı ya.

e-mail listesine kayıt olarak aylık bültenimize ve sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara anında ulaşabilirsiniz.
GearBest TR
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.