Başarılı Olmak İçin Yapılması Gereken 6 Şey

Bu Yazıyı Paylaşın:

Başladığımız her işi başarılı olmak için yapıyoruz. Ama bazı konularda diğer insanlar kadar başarılı olamadığımızı görüyoruz. Öncelikle kabul etmeliyiz ki başarılı insanların başarısı onların bizden daha zeki veya şanslı olmalarından kaynaklanmıyor. Onlar sadece bizim yaptıklarımızdan daha farklı şeyler yapıyorlar. Bu farklılıklardan bazılarına göz atalım:

Hedef Belirlemek

Başarılı olmak için öncelikle kendimize bir hedef koymamız gerekiyor. Hedefimiz bize varmak istediğimiz noktayı gösterir. Eğer ne yöne gittiğimiz bilmezsek oraya ulaşamayız. Tabii hedefe ulaşmadan vazgeçip geri dönmemek de önemli. En başarılı insanlar hedefinden dönmeyenlerdir.

Birçok kişinin hedefi “çok para” olduğundan hedeflerine ulaşamıyorlar. Çünkü çok para bir hedeften öte o hedefe ulaşmanın sonucu olabilir. Para, başarıyı takip edecektir.

Sorumluluk Almak

Başarılı olmak için mümkün olduğunca sorumluluk almaktan kaçmamamız gerekiyor. Sorumluluk almak ilk etapta kolay değildir; çünkü alınan sorumluluk olumsuz sonuçlar verebilir ve bütün eleştiri oklarını üstümüze yöneltebilir. Ama kritik anlarda alacağımız sorumluluklar başarının yolunda önemli bir rol oynar. Bazen istenmeyen sonuçlar doğursa da sorumluluk aldıkça başkalarının gözünde yükseleceğiz; bu da bizi başarıya götürecek.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Başarısız Olma Korkusu Nasıl Yenilir?

Kendine Güvenmek

Bir işte başarıya ulaşmak için başkalarından önce kendimize güvenmeliyiz. Hiç bilmediğimiz bir iş dahi olsa, “ben yapamam, öyle bir yeteneğim yok” gibi bahanelerin arkasına saklanmak yerine “başkaları yapabiliyorsa ben de yapabilirim” düşüncesiyle hareket etmemiz gerekiyor. Kendimize güvenmeye başladığımız anda başkalarının da bize güvenmesini bekleyebiliriz. Bizle beraber bize güvenen kişiler arttıkça başarıya olan inancımız artacaktır.

Sağlıklı Olmak

Sağlık olmadan hiçbir şey olamaz. O nedenle başarılı olmak istiyorsak sağlığımıza önem vermeliyiz. Gerektiği kadar uyumalı, sağlıklı besinler tüketmeli ve gerektiğinde de vücudumuzu ve beynimizi dinlendirmeliyiz. “Sağlam kafa sağlam vücutta olur” atasömüzün devamlı olarak aklımızda kalmasında yarar var.

Sürekli Öğrenmek

Dünya’da her şey tahmin ettiğimizden çok daha hızlı bir şekilde değişiyor. Bu değişikliklere ayak uydurabilmek için devamlı olarak yeni şeyler öğrenmeye devam etmemiz gerekiyor. Eskiden kabul gören bir fikir veya davranış şimdi kabul görmeyebilir. Günü mümkün olduğunca yakaladığımızda başarı gelecektir. Hatta günün birinde gündemi değiştirebilen konumunda olabilirsek işte o gün başarıya ulaşmışız demektir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Pazar Araştırması Yapmanın Önemi Nedir?

Hata Yapmak

İnanması güç olsa da başarı hata ile gelir. Ne kadar çok başarılı olmak istiyorsak o kadar çok hata yapmalıyız. Hata yaparken de bu hatalarımızdan ders alarak aynı hataları tekrarlamamaya çalışmalıyız. Hiç hata yapmıyorsak yeni bir şeyler denemediğimiz anlamına gelebilir. Yeni bir şeyler denemeden eskiden süregelen şeyleri yapmaya devam ettiğimizde de farklı sonuçlara ulaşmamız mümkün değil.

Başarılı olmak için süper güçlere sahip olmamız gerekmiyor. Daha önceden yaptıklarımız üstünde yapacağımız küçük değişiklikler bizi başarıya götürebilir.

 

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.