İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Baidu İnsansız Minibüslerin Seri Üretimine Başladı

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’in Google’ı da diyebileceğimiz, Çin’de en çok kullanılan arama motoru olan Baidu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Apolong adını verdiği insansız minibüslerin seri üretimine başladığını ve şu ana kadar 100 tanesinin üretiminin tamamlandığını duyurdu.

Çinli otobüs üreticisi King Long firması ile ortak çalışmanın ürünü olan Apolong 14 yolcu taşıyabiliyor. İlk olarak Pekin, Shenzhen, Wuhan, Xiongan, Pingtan gibi şehirlerin bazı turistik bölgelerinde ve hava alanlarında hizmet verecek olan insansız minibüs gelecek yıl Japonya’ya ihraç edilecek.

Apolong, çalışmayabaşladıktan sonra ticari amaçla kullanılacak ilk insansız araç olacak.

Baidu Hakkında Genel Bilgi

Çin’in kuşkusuz en büyük arama motoru olan Baidu, 2000 yılında başkent Pekin’de kuruldu. Alexa İnternet sıralamasında 4. sırada bulunan Baidu, arama motoru haricinde internet bazlı çok farklı alanlarda çeşitli hizmetler veriyor. Ayrıca son zamanlarda firmanın yapay zeka alanında yaptığı çalışmalar Baidu’yu Dünya’nın en büyük yapay zeka firması haline getirmiş durumda.  

Çin’de arama motorları kullanılarak yapılan aramaların %76’sı Baidu üzerinden yapılıyor. Dünya genelinde ise Baidu’nun 2 milyarın üstünde aktif kullanıcısı bulunuyor.

40.000’den fazla çalışanı bulunan Baidu’nun 2017 cirosu yaklaşık 12.3 milyar dolar, toplam değeri ise 94 milyar dolar.

Kaynak: China Daily

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.