Alibaba Sitesi İle İlgili Bilinmesi Bilgiler

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Alibaba Sitesini Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alibaba, Türkiye’de özellikle Çin’den ithalat yapanların tamamının bildiği ve büyük çoğunluğunun kullandığı bir site. Üretici firmalarla direk olarak ulaşma imkanı veren siteyi kullanırken dikkatli olunması gereken bazı noktalar var ve bu noktalara dikkat edilmemesi kandırılma, para veya zaman kaybı gibi problemleri beraberinde getirebilir.

bing.com

Gerçekten Üretici İle Görüşüldüğünden Emin Olmak

Alibaba.com’da iki türlü işyeri tipi ile karşılaşılabilir. Bunlardan biri üreticiler, diğeri de üreticiden alıp satış yapan toptancı veya perakendeciler.

Alibaba.com kullanıcı girişi- bing.com

Alibaba.com’u kullanarak ithalat yapmak isteyenler haklı olarak üreticilerle muhatap olmak istiyorlar. Ne yazık ki ilk etapta hangi firmanın üretici olduğunu bilmek zor. Firmaların üretici olduklarından emin olmak için görüştüğümüz firmalardan onların üretici olduğunu kanıtlayacak birtakım belgeleri talep etmekte yarar var. Bu belgeler genelde Çince’dir. Bu durumda Çince bilen birine danışmak problemi ortadan kaldırabilir. Bunun haricinde Çin’de yaşayan bir tanıdığımızdan bu firmalara günübirlik seyahatler düzenlemesini rica edebiliriz. Böylece Çin’e gitmeden fabrikanın varlığından emin olabiliriz.(bkz.Çinliler İle İyi İlişkiler Kurmak İçin Yapılması Gerekenler)

Çin’e Seyahat Yapmak

Özellikle büyük alımlarda son kararı vermeden önce yolumuzu Çin’e düşürmeliyiz. Çin’e seyahat yapmak masraflı olsa da daha güvenli bir alım yapma imkanı sağlayabilir.

Çin’e işadamı olarak gelmek için görüştüğümüz firmalardan birinin davet mektubu hazırlaması gerekiyor. Kendimizi alım yapmaya en yakın hissettiğimiz firmadan bizim için böyle bir davet mektubu hazırlamasını talep edebiliriz ve Çin seyahatimize bu firmayı ziyaret ederek başlayabiliriz. Bir firmanın davet mektubu hazırlaması tabii ki sadece o firmadan alım yapacağımız anlamına gelmez. Diğer firmaları da ziyaret etmeden son kararı vermemekte yarar var.

Çinli Firmaların Düşünce Yapısını Anlamak

İş yaparken bazı konularda Çinliler ve Türkler birbirlerinden farklı düşünebiliyorlar. Bu farklılıkları olağan karşılamalıyız. Mesela Çinli firmalarla görüştüğümüzde bize ilk olarak kaç adet ürün satın almak istediğimizi sorabilirler. Sonra da söylediğimiz rakama göre bize fiyat söylerler. Türkiye’de ise biz genel olarak önce fiyatları görmek isteriz; sonra da kaç tane alacağımıza karar veririz.

Türkiye’deki ithalatçıların çoğunda Çinli üreticilerin güvenilmez ve dolandırıcı olduğuna dair bir kanı vardır. Çin’de dolandırıcı firmalar olduğu doğru; ama en az dolandırıcılar kadar etik ahlaka sahip firmaların olduğu da bir gerçek. Önemli olan ürün satın almadan gerekli ayrıntıları en iyi şekilde öğrenmemiz ve önyargılardan kurtulmamız. Çinli firmaların Türkiye’dekilerden farklı işleyişlerinin olması her zaman bizi kandırma planları yaptıklarını göstermez.

İngilizce Konuşabilmek

Türkiye’deki firmaların Çin’den yaptıkları ithalatı kabusa çeviren en önemli etmenlerden biri kesinlikle dil problemi. İthalatçı firmaların çoğu ne yazık ki yeterli İngilizce seviyesine sahip değil. Bu da iletişim kopukluklarına ve yanlış anlaşılmalara neden oluyor. Firmalarla görüşürken sadece email ile değil, telefonla görüşebilecek düzeyde İngilizce seviyesine ihtiyacımız var.(bkz. “İngilizce Nasıl Öğrenilir?” Diye Soranlar İçin Tavsiyeler)

İngilizce bilmiyor olabiliriz; ama İngilizce’yi iyi bilen birine ihtiyacımız olduğu kesin. İthalat gibi önemli bir konuda Google Translate’in çeviri yeteneğine güvenerek ithalat yapmaya çalışmak İngilizce’ye hakim birine güvenmekten çok daha risklidir.

Alibaba Kurucusu Jack Ma ile İlgili Bilgiler

Çin ile ticaret yapan veya ticaret yapmayı düşünen firmaların neredeyse tamamı alibaba.com sitesini ziyaret ediyor. Üreticiler, tedarikçiler ve ithalatçıları buluşturan alibaba.com, Çin ekonomisinin bu derece büyümesine yardıncı olan web sitelerinin kuşkusuz en büyüğü.

Bu siteyi, arkasından gelen ve tekli ürün almak isteyenler için kurulan aliexpress.com‘un, Çin’de telefonla ödeme alıp vermeye olanak tanıyan Alipay‘in ve bunlar gibi birçok sitenin, ve Çin’in en büyük firmalarından olan Alibaba Group’un kurucusu Jack Ma’dan başkası değil.

Ticaret konusunda tamamen bir deha olan Jack Ma, bu dehasını kullanarak 29 milyar dolarlık bir servetle Çin’in en zenginleri arasına girmiş durumda.

Fakir bir aileyle başlayıp ultra zengin bir hale gelen Jack Ma’nın hayatını merak ediyor musunuz? Cevabınız “evet” ise bu yazı tam size göre.

Çocukluk Ve Öğrencilik Yılları

Jack Ma’nın çocuk hali(solda)- bing.com

Çince adı Ma Yun olan Jack Ma, 1964 yılında Çin’in doğusunda bulunan ve Çin’in en küçük eyaleti olan Zhejiang’ın başkenti Hangzhou’da(Şanghay’a 200 km) Dünya’ya gelir. O zamanlar Çin’deki birçok aile gibi Jack Ma’nın ailesi de zengin olmayan bir ailedir.

1972 yılında A.B.D başkanı Richard Nixon’ın Hangzhou şehrini ziyaret etmesi Hangzhou’un kaderini değiştirir ve şehir her geçen yıl daha fazla turist çekmeye başlar. (En son 2016 yılında’ki G20 zirvesi Hangzhou’da düzenlenmiştir.)Bu dönemlerde Jack Ma, İngilizcesini geliştirmek için şehre gelen turistlere, kendisine İngilizce dersleri vermeleri karşılığında şehir turu hizmeti vermeye başlar. Şehri gezdirdiği bir turist tarafından Jack Ma’ya “Jack” adı verilir.

Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye gitmek isteyen Jack Ma, iki kez üniversite giriş sınavında başarısız olsa da, üçüncü denemesinde Hangzhou Öğretmen Enstitü(Hangzhou Teachers Institute)’nde okumaya hak kazanır. (Kendi deyimiyle Harvard’da okumak için 10 kez başvurur; ama başvurularının tamamı reddedilir.) 1988’de üniversiteden mezun olduktan sonra tıpkı birçok diğer üniversite mezunu gibi iş aramaya başlar.

İş Hayatının İlk Yılları

Yerel bir üniversitede ayda 12 dolar maaşla İngilizce öğretmenliği işi bulmadan önce birçok firma tarafından reddedilir. KFC de bunlardan biri.(Jack Ma’nın şu andaki serveti o zamanlar kendisini kabul etmeyen KFC’nin Çin’deki faaliyetlerinin tamamını satın alabilecek düzeyde.)

Kendi çeviri firmasını kuran Jack Ma, bir Çinli firmanın bazı işlerini yapmak üzere 1995 yılında A.B.D’ye bir iş gezisi yapar ve burada internet ile tanışır. İnternetin cazibesine kapılan Ma, arama motorunda ilk olarak “bira” kelimesini arar ve sonuçlarda Çinli biralar ile ilgili hiçbir şey göremez. Bundan sonra Çin’de bir internet firması kurmaya karar verir.

Alibaba Efsanesinin Ortaya Çıkışı ve Büyümesi

Açtığı iki firma başarıız olur. Dört yıl sonra,1999’da,  Jack Ma’Nın arkadaşları O’nu online market açması konusunda ikna ederler. Jack Ma’nın “Alibaba” adını verdiği Dünya’nın en büyük e-ticaret site sitelerinden biri olan site böyle ortaya çıkar. Sitede Çinli ihracatçılar ürünlerini direk olarak müşterilere satabilme imkanı bulur.

Kısa zamanda başarıya ulaşan Alibaba sitesinin ardından 2000’li yılların başında Çin içinde hizmet veren alışveriş sitesi taobao.com sitesi kurulur. (Şu an Taobao sitesi hala Çin’in en büyük alışveriş sitesi olarak hizmet vermektedir.)

Alibaba.com cirosunun yıllara göre büyümesi- bing.com

2005 yılında, Yahoo, firmanın %40’ına karşılık olarak Alibaba için 1 milyar dolarlık bir yatırım yaptar. O dönemler Alibaba’ya oranla çok daha büyük bir site olan Yahoo’nun böyle bir yatırım yapması, Alibaba’nın Çin’deki eBay’i geçmesini kolaylaştırır. (Şu an Çin’de eBay kullanımı çok düşük seviyelerde)

Alibaba firması, 2014 yılında halka açılır ve bununla ilgili CNBC’ye konuşan Jack Ma,”Bugün kazandığımız para değil, insanların güvenidir.” der.

Alibaba için en büyük gün 2016 yılındaki, Çin’de “Bekarlar Günü” olarak adlandırılan 11 Kasım günüdür. Her sene bu güne özel promosyonların olduğu günde Çin’de tam anlamıyla internetten alışveriş çılgınlığı yaşanır. Her sene bir önceki senenin rekorunun kırıldığı günde, 2016’nın “Bekarlar Günü”nde Alibaba firmasına ait alışveriş siteleri 24 saat içerisinde tam 18 milyar dolarlık satış yapar. İleriki yıllarda bu sayı daha da artabilir.

Özel Hayatı

New York Borsası’nda 150 milyar dolarlık bir IPO ile satılan Alibaba, Jack Ma’yı  25 milyar dolarlık servetle Çin’in en zenginleri arasına sokar. Bu servete rağmen Jack Ma, eski hobilerine, kung fu hikayeleri okumaya ve yazmaya, poker oynamaya, meditasyon yapmaya ve Tai Chi yapmaya devam eder.

Jack Ma, Çin genelinde çok meşhur olsa da, ailesini çok fazla ön plana çıkarmaz. Öğrencilik dönemlerinde tanıştığı ve kendisi gibi öğretmen olan Zhang Ying ile 80’li yılların sonunda evlenir ve biri erkek biri de kız olmak üzere iki çocuk sahibi olurlar.

Alibaba Sahibi Jack Ma Görevinden Ayrılıyor

China Daily‘de çıkan, firma tarafından da resmi olarak açıklanan bir habere göre, e-ticaret devi Alibaba firmasının kurucusu ve başkanı olan Jack Ma, 10 Eylül 2019’dan itibaren Alibaba’daki başkanlık görevinden ayrılacak ve yerini şirketin CEO’su Daniel Zhang Yong’a devredecek.

Jack Ma- bing.com

Jack Ma’nın görevinden ayrılması, O’nun tamamen Alibaba’dan uzaklaşması anlamına gelmiyor. Görevinden ayrıldıktan sonra Alibaba’nın yönetim kurulu üyesi olmaya devam edecek olan Jack Ma, daha çok sosyal sorumluluk ve iş eğitimi projeleri yapacak. Alibaba firmasını kurmadan önce öğretmenlik yapan Jack Ma, bu sayede çok sevdiği eğitimciliğe devam edecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Jack Ma’nın dediğine göre,  eğitim konusunda bir şeyler yapacağı için çok heyecanlı ve mutlu.

Jack Ma, kendisinin görevden ayrılmasının ardından O’nun yerine geçecek olan ve bizzat Jack Ma tarafından “mükemmel bir iş lideri” diye tanımlanan Daniel Zhang Yong’a çok güveniyor. Daniel Zhang Yong’un Alibaba’nın CEO’su olarak çalıştığı son üç yılda firmada devamlı olarak yüksek düzeyde büyüme görülmüş olması Jack Ma’nın duyduğu güvenin en büyük nedeni.

1999 yılında Alibaba firmasını kuran Jack Ma, 2013 yılında firmadaki CEO görevinden ayrılmasına rağmen firmanın başkanı ve yüzü olmaya devam etmişti. 36.6 milyar dolar serveti olan Jack Ma, aynı zamanda Dünya’daki en zengin 20. kişi.

Jack Ma’nın kurduğu Alibaba ise 417.6 milyar dolarlık piyasa değeri ile Dünya’daki e-ticaret ve mobil ödeme sektörlerine yön veren firmalarıdan biri.

Kaynak: China Daily


alibaba group

 

alibaba alışveriş

alibaba sitesi

alibaba güvenilir mi

alibaba türkiye

alibaba nedir

alibaba nasıl kuruldu

alibaba ne zaman kuruldu

alibaba hakkında

alibaba ödeme

alibaba ürünleri

alibaba ürün getirme

alibaba üzerinden ithalat yapmak

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.