Ağlayan Bebek İçin Ne Yapılmalıdır?

Bu Yazıyı Paylaşın:

Ağlayan bebek bir oyuncak cinsi. Yatırınca uyuyan, kaldırınca ağlayan bebeklere deniyor. Ama küçük bebeği, hatta çocuğu olan her ailede bir ağlayan bebek var demektir.

Bebek Neden Ağlar?

Ağlamak, bebeğin ihtiyacı. Her ne isterse ağlamakla belirtebilir ancak. Doğar doğmaz ağlaması ciğerlerinin genişlemesini sağlamak içindir, yoksa dünyaya geldiği için değil. Annesinin karnındayken ciğer solunumu yapmaya ihtiyacı yoktur.

Hiç ama hiç ağlamasın diye bir beklentiye girmezsiniz zaten. Bebek/çocuk bu,ille ağlayacak.

Bir süre sonra bebeğin ağlama nedenini annesi anlar. Karnı acıktı, gazı var, altı kirlendi, bir yeri ağrıyor/acıyor, bulunduğu ortam onu rahatsız ediyor, annesini arıyor gibi sebepler belli başlı ağlama gerekçeleri.

Bebek Ağlarken Yapılacaklar

Ağlayan bebek anneyi, evdekileri telaşlandırır, üzer, çaresiz duruma düşürür. Bebek de ağlamasını gerektiren sebep ortadan kalkıncaya kadar ağlamayı sürdürür. Daha genel söyleyelim. Çevresindekileri parmağında oynatır. Farkında olmasa da.

Sırayla denersiniz: Bezini değiştir, altı pişmiş olmasın. Giysilerini gevşet, belki çok sıkı giyinmiştir veya çok sıcak gelmiştir. Karnını doyur, beslenme saati gelmiştir. Bulunduğu yerden bir başka odaya geçir, ola ki orası havasız kalmıştır. Gazını çıkar, gaz sıkışması çok rahatsız edicidir. Uyku pozisyonuna geçir, uyku saati gelmiştir. Kucakta tutma pozisyonunu değiştir, o durum onu rahatsız etmiştir. Kucağa alan kişiyi değiştir, olur ya, annesini arıyordur. Annenin kokusunu çok iyi tanır yavrucak. O alıştığı kokuyu duymak istiyor olabilir. Annesi bebeği sol koluyla kavradığında, kalbinin atışlarını bebeği duyacaktır. İşte bu kalp atışları alıştığı sestir. Sakinleşecektir.

Bütün bunları deneme-yanılma yöntemiyle yaparsınız. Ama bebeği havaya atıp tutmak yok. Bu hareket bebeği korkutur, kendini güvende hissedemez. Hem de tehlikeli olabilir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Bebek Maması Olarak Yedirilebilir ve Yedirilemez Besinler

Her şeyi denediğiniz halde hala ağlamayı sürdürüyorsa ateşini ölçün. Hemence en pratik yolu deneyin: Dudaklarınızı bebeğin alnına değdirin. Anlarsınız. Sonra ateşini ateşölçer ile ölçün. 37,5 dereceyi aşıyorsa ateşi var demektir. Bebeği hemen soyun. Oda ısısı 25 derece olduğu için bebek üşümez. Hele ateşi varsa hiç üşümez. Mümkünse ılık bir banyo yaptırın. Alnını, ayak tabanlarını , avuç içlerini normal suya batırılmış bir mendille silin. Kısa sürede ateşi düşecektir. Eğer düşmemişse sakince doktorunuzu arayın.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  İnsan “Asla Yapmam” Dediklerini Yapmadan Ölmezmiş

Gazı varsa, bebeği omzunuza dik olarak dayayın. Sırtına hafifçe vurarak veya ovalayarak gazı çıkarın. Omzunuza bir havlu koyun. Bazen gazını aniden kuvvetle çıkarır, giysiniz berbat olur. Ama bebek gazını çıkarmıştır ya, gerisi önem taşımaz.

Bir başka gaz çıkarma yolu da şudur: Bebeği sırt üstü yatırın. Bacaklarına dizlerden geriye doğru bastırın. Dizlerini karnına doğru çektirin. Tuvalette oturur gibi. Böyle olunca daha kolay çıkarır. Bitkisel gaz gidericileri arada sırada kullanabilirsiniz. Devamlı kullanmayın. Annesi gaz yapıcı yiyecekler yememeye dikkat ettiği sürece gaz problemi azalacaktır.

Bizim toplulumumuzda ağlayan bebek kendi haline bırakılmaz. Mutlaka ağlamasını bitirecek çareler aranır.

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.