İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2200km’lik Pekin-Hong Kong Arası Hızlı Trenle 9 Saate İniyor

Bu Yazıyı Paylaşın:

1997’de Çin’e katılan Hong Kong ve Çin’in başkenti olan Pekin, herkesin adını duyduğu iki şehir. Çin şehirlerinin coğrafi konumlarını bilmeyenler için kısaca iki şehrin yerini tanımlamakta yarar var. Pekin, Çince adıyla “kuzey başkenti” Çin’in kuzeyinde yer alırken, Hong Kong ise ülkenin en güney ucunda bulunuyor. Bu iki önemli şehrin birbirlerine uzaklığı yaklaşık 2200 kilometre. (bkz.Çin’de Şehirlerarası Ulaşım İle İlgili Bilgiler)

İki şehir arasındaki bu mesafe mevcut trenlerle ancak 24 saat içinde alınabiliyor. Ama Eylül ayından itibaren bu mesafe hızlı trenle 9 sate düşecek. Projenin hayata geçmesinin önündeki son engel Hong Kong’da yapımı devam eden, 400.000 m² alana yayılmış olan Batı Kowloon Tren İstasyonu. Son düzenlemeleri yapıan bu istasyonun tamamlanmasının ardından hızlı trenler çalışmaya başlayacak. (bkz.Dünya’nın En Uzun Hızlı Treni Çin’de Hizmete Giriyor)

Hattın çalışmaya başlamasının ardından hat üstünde yer alan 17 Çin şehrinden Hıng Kong’a hızlı trenle ulaşmak mümkün olacak. Tahminlere göre hattın hizmete girmesinin ardından bir yıl içinde Hong Kong ile Çin arasında günlük 100.000’den fazla yolcu taşınacak. (bkz.Dünya’nın En Uzun Köprüsü Çin’de Yapılıyor)

Pekin’den Hong Kong’a hızlı trenle 9 saatte gitmek isteyen yolcular için belirlenen bilet fiyatı 1000yuan(yaklaşık $146) .

Kaynak: China Daily

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.