2017’de En Çok Gişe Yapan Çin Filmleri

Share Button

Çin filmleri, Türkiye’de birçok kişi tarafından nedense hiç tanınmıyor. Öyle ki “Çin filmleri” deyince akla ilk gelen kungfu filmleri oluyor. Sanki Çin’de kungfu harici başka çeşit film çekilmiyormuş gibi.

Her ne kadar Çin filmleri çok tanınmasa da, Çin’deki sinema endüstrisi büyüklük olarak birçok ülkenin ekonomisiyle yarışacak kadar büyümüş durumda. (bkz. Çin Sinema Sektörünün Günümüzdeki Durumu). İşte Çin içinde çok tanınan; ama Türkiye ve Dünya’da kısmen daha az kişi tarafından bilinen ve gişe hasılatı bakımından 2017’ye damga vuran Çin filmleri:


Duckweed (乘风破浪)

2017’nin başlarında gösterime giren Duckweed filminin başrollerini Deng Chao, Eddie Peng, Zhao Liying ve DOng Zijian paylaşıyor. İlginç bir konusu olan filmin başında genç Xu Tailang, yaşadığı trafik kazasının ardından hastaneye kaldırılır ve sedyedeyken bir anda doğduğu yıl olan 1998’e gider. Burada babasının genç halini, çevresindeki insanları ve doğumunun ardından intihar eden öz annesini görür. Babasının annesini çok sevmesinin ve altı yıl hapis yatmasının nedenlerini öğrenen Xu Tailang, öğrendiklerinden sonra babasına daha çok saygı duymaya başlar.

Duckweed, 152 milyon dolarlık gişe hasılatı yaparak Çin’de 2017’de en çok gişe yapan 5. film oldu.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Hangzhou: G20'nin Ev Sahibi

Journey To The West: The Demons Strike Back (西游伏妖篇)

2017’nin başlarında gösterime giren bir başka film olan Journey To The West: Strike Back yaklaşık 64 milyon dolarlık bir bütçeyle çekildi ve 259 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. 2013’de çekilen Journey To The West: Conquering the Demons filminin devamı niteliğinde olan filmin başrollerini Kris Wu, Lin Gengxin ve Yao Chen paylaşıyor. Filmde, bir keşiş olan Tang Sanzang’ın hayali olan Hindistan’a gidip hayalini gerçekleştirdikten sonra kendisi ve beraberindeki müritlerinden üçü ile beraber sirkte çalışması ve hayatlarının tamamen değişmesi anlatılıyor.

Kungfu Yoga (功夫瑜伽)

2017’de Çin de 254 milyon dolar gişe yaparak listenin üçüncü sırasında bulunan Kungfu Yoga, başrolünde Dünyaca ünlü Çinli aktör Jackie Chan bulunması nedeniyle Türkiye’de belki de en çok kişinin ilgi gösterebileceği Çin filmi. Çekimleri Pekin, Xi’an, Hindistan ve İzlanda’da yapılan filmde Xi’an’daki ünlü Terracota Savaşçıları müzesinde çalışan arkeoloji profesörünün Hintli bir başka profesörle ortak çalışıp Tibet’te bulunan kayıp Magadha hazinesinin peşine düşmesi ve bu yolda başlarına gelenler anlatılıyor. Jackie Chan Tutkunlarının çok sevebileceği bir film.

Filmin fragmanını izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Şanghay'da Yeni Hizmet: Kısa Süre İçin Kiralık Elektrikli Araba

Never Say Die (羞羞的铁拳)

2017 yılının Eylül ayında gösterime girmesine rağmen 330 milyon dolar hasılat ederek yılın en çok gişe yapan ikinci, Çin tarihinin altıncı filmi olan Never Say Die, dramatik bir ada sahip olmasına rağmen bir komedi filmi. Başrollerini Ai Lun, Ma Li ve Shen Teng’in paylaştığı filmde, erkek boksör kaza sonucu vücudunu bir kadın gazeteci ile değiştirir ve bunun sonucu olarak başına komik olaylar gelir. Çin’i tanımadan Çin komedisinden anlamak biraz zor olsa da, komedi filmlerinden hoşlananlar için değişik bir alternatif.

Wolf Warrior 2 (战狼2 )

Temmuz ayında gösterime giren ve toplamda 870 milyon dolar gibi çok yüksek miktarda gişe başarısı göstererek tüm zamanların en çok hasılat yapan Çin filmi olan filmin yönetmeni, aynı zamanda başrol oyuncusu olan Wu Jing. Filmi bu denli başarılı olmaya götüren nedenlerin başında Çin vatanseverliğini ön plana çıkarması, özel efektleri ve başarılı oyunculuk geliyor. Filmde, Dünya’nın birçok bölgesinde özel görevlerde bulunan Çinli asker Leng Feng’in Afrika’da sağlık çalışanlarını tehlikeli ve silahlı gruplardan koruması anlatılıyor.

Filmin fragmanını izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Share Button

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.