11 Kasım: Çin’in Alışveriş Bayramı

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’de yaşayanlar için 11 Kasım diğer ülkedeki insanlara göre daha farklı şeyler ifade ediyor. Zira bugün için “Çin’in Alışveriş Bayramı” demek yanlış olmaz. 11 Kasım’da Çin’de neredeyse herkesin gündeminde alışveriş, özellikle de online alışveriş var.

Neden 11 Kasım?

Bundan 5-6 yıl öncesine kadar 11 Kasım halk arasında “Bekarlar Günü” olarak bilinirdi. Bunun nedeni de 11 Kasım’ın 11.11 şeklinde yazılması ve sadece 1’lerden oluşuyor olmasıydı. Bu günde kız arkadaşı veya erkek arkadaşı olmayan kişiler ya yalnız başlarına, ya da kendileri gibi bekar olan arkadaşlarıyla bir araya gelerek ya sinemaya giderler, ya yemek yerler, ya da KTV’ye gidip stres atarlardı.

Yalnız insanların yalnız başlarına birşeyler yapmaya çalıştığı 11 Kasım’ın kaderini değiştiren kişi alibaba.com ve Çin’in en büyük online satış sitesi olan taobao.com‘un sahibi Jack Ma oldu. 2009 yılında Jack Ma Taobao.com’da ilk “Çift 11 Festivali”ni başlattı ve o zamandan bu zamana bu festival giderek büyüdü ve gerek alıcıların gerekse satıcıların merakla beklediği bir gün haline geldi.

2015 Yılındaki 11 Kasım Nasıl Geçti?

Festival her yılın 11 Kasım’ında bir önceki yılı geride bırakacak şekilde gelişti. 2015 yılının 11 Kasım günü ilk iki dakika içinde Çin’de online olarak yaklaşık 160 milyon dolarlık satış yapıldı. İlk 5 dakika geride kaldığında toplam ciro 650 milyon doları geçti. 12.dakika geçildiğinde ise toplam satışlar, %74.83’ü mobil cihazlardan olmak üzere, 10 milyar yuana, yani yaklaşık olarak 1.6 milyar dolara dayandı. (2014’te aynı ciroya ulaşmak 38 dakika sürmüştü.) 1o milyar dolar barajı aşıldığında saatler Çin’de 16’yı gösteriyordu. Günün sonuna gelindiğinde Jack Ma’nın sahibi olduğu ve Çin’deki internet alışveriş cirosunun çok büyük bir kısmını elinde bulundura taobao.com ve tmall.com toplamda 14.3 milyar dolarlık bir ciro çevirerek kırılması kırılması zor bir rekora imza attı. Bu yazıyı yazdığım sıralarda 2016 yılı “Çift 11 Festivali” devam ediyor olduğundan şimdilik bir şey söyleyemeyeceğim; ama geçen seneki ciroların üstüne çıkılması muhtemel.

11 Kasım’ı Alışverişe Uygun Kılan Ne?

11 Kasım’da bu kadar satış olmasının en önemli nedeni çoğu satıcının bu güne özel indirimlerinin olması. Satıcılar 11 Kasım’dan haftalar önce bu gün ile ilgili promosyonlarının ne olacağını duyurmaya başlar ve böylece müşterilerini bu güne hazırlarlar. Bazı ürünlerde %50’ye hatta daha da fazlasına varan oranlarda yapılan indirimler ürünlerin daha kısa zamanda daha fazla müşteri tarafından satın alınmasını sağlıyor. Sürümden kazanmanın gerçek anlamı bu olsa gerek.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.